Rzeczowa dyskusja o młodzieży -  I Gminne Forum Lokalne w Collegium Polonicum, 23.10.2013 (godz. 13:00).

Co ma do zaoferowania młodym gmina Słubice? Jak to wszystko zorganizować, żeby młodzi chcieli się tu uczyć, spędzać czas, potem pracować i zakładać rodziny? Jak kształtować w nich poczucie własnej wartości, aby mogli chwalić się: Jestem stąd i dobrze mi z tym!

To pierwsza taka inicjatywa w Słubicach. Nikt do tej pory nie pytał: Co zrobić, żeby młodzieży chciało się tu żyć? Zawsze są ważniejsze sprawy: odbudowa bazaru, kolejne wybory, przygotowania do rocznej imprezy – Święta Hanzy, czy festiwalu MOST. A temu wszystkiemu przyglądają się nasze i wasze dzieci, bracia, siostry, wnuki. To do nich należeć będzie świat za kilka lat. To oni będą wybierać kolejne władze, lub sami zdecydują się wystartować, to oni będą napędzać gospodarkę w regionie, przygotowywać imprezy i eventy. Tylko jak ich do tego przygotować?

 

Program Forum

 

plakat

 

Młode Słubice – szanse i wyzwania

Żeby dowiedzieć się, co zrobić, aby młodym żyło się lepiej, organizujemy pierwsze Forum Lokalne na rzecz młodych ludzi w gminie Słubice. Dobro Kultury – Fundacja dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego złożyła projekt w ramach konkursu Lokalne Fora Programu Równać Szanse 2012, aby wraz z partnerami przygotować takie spotkanie. To początek dialogu, który pozwoli wpłynąć na poprawę sytuacji młodych, gdyż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że młodzież z małych miast ma mniejsze szanse na sukces. Forum to zaczyn, w skutek którego zainicjowane zostaną działania wspierające młode pokolenie na miarę aktualnego ducha.

 

Kto weźmie udział w forum?

Do dyskusji zaproszone zostaną osoby pracujące na rzecz młodzieży w naszej gminie – dyrektorzy i nauczyciele ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, szkoły muzycznej, dyrektorzy i animatorzy ze SMOK-a, SOSIR-u, biblioteki publicznej, dyrekcja oraz kadra naukowa Collegium Polonicum, władze gminne, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych pracujących na rzecz równych szans młodzieży. Będą to osoby decyzyjne w swoich instytucjach, gdyż to one mają bezpośrednie przełożenie na działania. Znają środowisko młodych, ich potrzeby i sytuacje. Do uczestnictwa w forum zostaną też zaproszeni lokalni przedsiębiorcy, jako potencjalni pracodawców dla młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Ich głos jest bardzo istotny w dyskusji.

Pośrednimi uczestnikami forum będą też widzowie – dorośli mieszkańcy zainteresowani działaniami dla młodych, którzy mogą wnieść istotny głos do dyskusji.

 

O czym będziemy rozmawiać?

Tematów dotyczących młodzieży jest bardzo dużo, podczas jednego spotkania nie uda się rozwiązać wszystkich problemów. Zajmiemy się edukacją, działalnością naszych szkół, ofertą spędzania czasu wolnego, i dostępnością usług edukacyjnych, rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych w gminie. Ważną kwestią będzie także wejście młodych na rynek pracy i ich szanse na znalezienie zatrudnienia w gminie lub okolicy. Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji przy udziale różnych organizacji i instytucji, aby skonsolidować środowisko i zrobić coś dobrego na rzecz młodzieży.

Podsumowaniem Forum będzie zainicjowanie stworzenia funduszu lokalnego w gminie. Jest to organizacja skupiająca w swoich szeregach różne instytucje, pozyskująca środki od darczyńców – firm, instytucji i osób indywidualnych, dla której najważniejsza jest poprawa jakości życia społeczności lokalnej.

 

Relacja z forum