Pogadaliśmy o młodzieży

23 października w Słubicach odbyło się I Gminne Forum Lokalne na rzecz młodzieży. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Młode SŁUBICE – szanse i wyzwania" i zgromadziło 28 osób z różnych organizacji i instytucji. Organizatorem forum było DOBRO KULTURY – Fundacja dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego.

Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytania: Co ma do zaoferowania młodym gmina Słubice? Jak to wszystko zorganizować, żeby młodzi chcieli się tu uczyć, spędzać czas, potem pracować i zakładać rodziny? Jak kształtować w nich poczucie własnej wartości, aby mogli chwalić się: Jestem stąd i dobrze mi z tym!

To była pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście. Nikt do tej pory nie pytał: Co zrobić, żeby młodzieży chciało się tu żyć? Nikt nie pytał ich o potrzeby i problemy, o pasje i talenty. Nikt nie zastanawiał się jakiej pomocy oczekują. A my dorośli musimy zdawać sobie sprawę, że to do dzisiejszych nastolatków należeć będzie świat za kilka lat. To oni będą wybierać kolejne władze, lub sami zdecydują się wystartować w wyborach, to oni będą napędzać gospodarkę w regionie, przygotowywać imprezy i eventy. Tylko jak ich do tego przygotować?

Młode Słubice – szanse i wyzwania

Zanim zaczęliśmy rozmawiać, ideę forów lokalnych przedstawił nasz gość Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Opowiedział zebranym dlaczego fora są organizowane, jaki jest ich cel, i co wnoszą do społeczności lokalnej. Potem rozpoczęła się dyskusja stolikowa, ponieważ zastosowaliśmy metodę OPEN SPACE. Przyjrzeliśmy się środowisku lokalnemu, przestrzeni, w której młodzi funkcjonują i jak się w niej odnajdują. Zajęliśmy się edukacją, działalnością naszych szkół, ofertą spędzania czasu wolnego i dostępnością usług edukacyjnych, rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych w gminie. Ważną kwestią będzie także wejście młodych na rynek pracy i ich szanse na znalezienie zatrudnienia w gminie lub okolicy. Zastanawialiśmy się także, jacy są młodzi ludzie w naszej gminie. Odkryliśmy dużo problemów w każdym z 4 obszarów tematycznych:

Temat 1

Szkolnictwo w gminie: jak jest, a jak mogłoby być? Najpierw była analiza tego, jak funkcjonują szkoły. Temat był bardzo gorący, dyskutowali głównie nauczyciele i przedstawiciele oświaty. Potem skupiliśmy się na tym, jak mogłoby być – wizja szkoły idealnej. Dyskusja sprawiła, że pojawiły się pytania:

W jaki sposób nauczyciele powinny poprawić swój autorytet?

Jak walczyć ze stereotypami polskiej szkoły?

W jaki sposób przywrócić zajęcia praktyczne w szkołach?

Jak zainteresować sprawami szkoły rodziców?

Jak wyjść z patowej sytuacji – czy jesteśmy pod ścianą jeżeli chodzi o edukację?

Temat 2

Jakie są szanse na znalezienie pracy w gminie Słubice? Uczestnicy dyskusji rozmawiali o holistycznym podejściu do młodzieży. Panel pokazał, że młodzi ludzie są różni, i trzeba pracować z nimi indywidualnie, a przede wszystkim odejść od funkcjonujących stereotypów. Pojawiło nam się kilka bardzo istotnych pytań:

Jak wpływać na świadomość społeczności i nie wychowywać potencjalnych bezrobotnych młodych ludzi?

Jak kontynuować działania, które przynoszą efekty, czyli jak dalej finansować Punkt Pośrednictwa Pracy i Młodzieżowe Centrum Kariery, które by może skończą działalność wraz z projektem w grudniu tego roku?

Jak uciec od wskaźników, które zabijają każdą ideę?

Jak ułatwić pracę z młodzieżą mniej zaradną? Jakich narzędzi użyć, aby działania były skuteczne?

Temat 3

Jak młodzi spędzają czas wolny w gminie? – dyskusja z udziałem animatorów życia lokalnego, liderów społecznych. Na początku grupa oceniła ofertę, która jest. Stwierdzono, że jest całkiem niezła. Problemem, który wybrzmiał bardzo mocno jest logistyka – dowóz dzieci z małych wiosek do Słubic. Okazało się, że po godz. 16.00 dojazd transportem miejskim jest praktycznie niemożliwy. Grupa stwierdziła też, że nie bardzo wiemy, czego potrzebuje młodzież, gdyż brakuje diagnozy środowiska i wypowiedzenia się samej młodzieży. Zwróciliśmy też uwagę na to, że najważniejsza jest jakość oferty, a nie ilość zajęć, i że młodzież powinna współdecydować w jej powstawaniu. W tym obszarze również zadaliśmy sobie pytania:

Dlaczego świetlice są „samotne"?

Czy zajęcia pozalekcyjne w szkołach odpowiadają na potrzeby uczniów?

W jaki sposób kształtować świadomość dorosłych?

Temat 4

Jacy ONI SĄ? – jakie problemy i potrzeby ma młodzież z naszej gminy, w jakiej przestrzeni funkcjonuje, jakie ma pasje i talenty. W czym my dorośli możemy i powinniśmy im pomóc? Uczestnicy próbowali przyjrzeć się młodzieży, wyliczać ich wady i zalety. W dzisiejszym świecie jest dużo bodźców zewnętrznych, a młodzież zdecydowanie szybciej dorasta, niż ich rówieśnicy 10, czy 20 lat temu. Dyskusja była burzliwa, wywoływała emocje, i spowodowała zadanie sobie kluczowych pytań:

Dlaczego dzisiejsza młodzież jest bardziej pewna siebie?

Dlaczego żyjemy w świecie półprawd i marketingowych złudzeń?

Co zrobić, żeby zbudować autorytet wśród młodzieży?

Czy rośnie nam pokolenie bezrobotnych magistrów?

Pojawiły się kwestie wspólne

Po rozmowie z prowadzącymi mogę stwierdzić, że temat jest ważny, ale bardzo wrażliwy. I na pewno drażliwy społecznie. Doszliśmy również do wniosku, że trzeba kontynuować rozpoczęty dialog, aby zacząć rozwiązywać ważne kwestie w gminie. Pojawiło nam się też ważne stwierdzenie, że jeżeli w jakichś obszarach jest źle to winny jest człowiek, nie rodzic, nauczyciel, czy trener, tylko człowiek!

Wyszło nam też kilka zasadniczych rzeczy ogólnych. Po forum zadaliśmy sobie pytanie:

Dlaczego, mimo wcześniejszego zgłoszenia, nie pojawiły się władze, i instytucja kultury?

Czy leży nam na sercu dobro młodych ludzi w gminie?

Czy naprawdę chcemy ich poznać?

Kilka razy w wypowiedziach wybrzmiała sprawa wolontariatu, i w kontekście działalności społecznej, ale też jako forma odnalezienia się na rynku pracy. Jednym pomysłów było stworzenie Centrum Wolontariatu w gminie. Wiemy też, że w gminie są już młodzi liderzy lokalni, którym wystarczy wędka i świadome wsparcie, aby tworzyć i działać. Wyszło też, ze bardzo ważna jest współpraca, bo w pojedynkę niewiele da się zrobić.

Marzy nam się konsolidacja środowiska

Skoro wybrzmiała współpraca i wszyscy podkreślili jej znaczenie, rozpoczęliśmy dyskusję na temat funduszu lokalnego oraz banków młodzieży. Założenia przedstawiła Iwona Olkowicz z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Temat jest ciekawy, tak stwierdziliśmy, ale trudny i trzeba przeznaczyć na jego rozwinięcie kolejne spotkanie. Uczestnicy forum są gotowi na kolejne wyzwania. Umówiliśmy się na kontakt mailowy, i wyznaczenie terminów. Każdy z uczestników otrzyma pełną informację o przebiegu naszego forum, z prośbą o określenie swoich oczekiwań odnośnie dalszej pracy. Forum pokazało, że wielką siłą naszej gminy są organizacje pozarządowe.

Aby młodym żyło się lepiej slubice.tv

 

DSC 0101

DSC 0017

DSC 0022

DSC 0028

DSC 0044

DSC 0074

DSC 0108