Jest duża, ciężka i zielona. Jej przygotowanie zajęło kilka dni. – Teraz z radością możemy poinformować, że zasieki i fortyfikacje są już gotowe, żołnierzyki i armaty pomalowane, wszystkie deski porządnie skręcone! Podsumowując: MAKIETA JEST JUŻ GOTOWA!!! – informuje Joanna Kopczyńska, prezes Fundacji Dobro Kultury.

Ostatnim etapem projektu będzie uroczysta prezentacja makiety, podczas której uczestnicy przedstawią przebieg warsztatów, podzielą się z zaproszonymi gośćmi swoimi wrażeniami i na podstawie wykonanego dzieła opowiedzą o przebiegu bitwy pod Kunowicami.

Na uroczystość zapraszają nieformalna grupa Żywioły oraz Fundacja Dobro Kultury. Prezentacja makiety odbędzie się 10 grudnia o godz. 18:00 w Collegium Polonicum, w sali nr 19.

Ciekawa lekcja historii

Wykonana podczas warsztatów makieta stanie się częścią wystawy poświęconej bitwie pod Kunowicami. – Budowanie makiety było dla młodych ciekawą lekcją historii połączoną z praktycznymi zajęciami manualnymi. Wspólnie kleiliśmy, wycinaliśmy, szlifowaliśmy, rzeźbiliśmy, malowaliśmy figurki do legendy – mówi J. Kopczyńska.

Makieta wykonana została w skali 1:500, techniką mieszaną. Uczestnicy używali drewna, styroduru, plexi, plastiku, posypki, mat, roślin modelarskich. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom i instruktorom, pracowni MMA z Lublina, że poświęcili swój czas i z zaangażowaniem pomogli nam zbudować tak wspaniały model -dodaje Marta Wankiewicz, lider grupy nieformalnej Żywioły.

Przewidywany program prezentacji:

  • pokaz zdjęć obrazujących przebieg warsztatów
  • relacje uczestników
  • prezentacja multimedialna dr hab. Grzegorza Podrucznego o fragmencie pola bitwy, który został przedstawiony na makiecie

 

organizatorzy: grupa nieformalna Żywioły oraz Fundacja Dobro Kultury

partnerzy:

Collegium Polonicum
Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach

Projekt „Kierunek – Kunowice!" dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

 

makieta-bitwy-1

 

makieta-bitwy-2

 

makieta-bitwy-3

 

makieta-bitwy-4