Bitwa pod Kunowicami

„Idziemy śladami bitwy pod Kunowicami”
Dnia 27 marca 2015 r. w ramach projektu „Budujemy makietę bitwy pod Kunowicami” organizowanego przez Fundację Dobro Kultury, odbyła się wycieczka grupy uczniów LO w Słubicach do miejsc związanych z bitwą pod Kunowicami. Było to drugie spotkanie uczestników projektu, podczas którego licealiści mogli zobaczyć ślady po wydarzeniach sprzed lat. Przewodnikiem wyprawy był dr hab. Grzegorz Podruczny. Wśród uczestników byli także obecni: Pani Joanna Kopczyńska– koordynatorka projektu i Pani Dorota Rutka z biblioteki szklonej LO, a także pracownicy lokalnej telewizji.

Nowy projekt „Budujemy makietę bitwy pod Kunowicami – żywa lekcja historii i nie tylko”

Ruszył projekt „Budujemy makietę bitwy pod Kunowicami – żywa lekcja historii i nie tylko”. Celem przedsięwzięcia, przygotowanego przez Fundację Dobro Kultury jest rozbudzenie patriotyzmu lokalnego, stworzenie makiety, a także zainteresowanie młodzieży historią pobliskiego regionu.

W okresie od lutego do lipca 2015 r. zrealizowaliśmy kolejny projekt edukacyjny związany z tematem bitwy pod Kunowicami. Udało się to dzięki dofinansowaniu z programu „Równać szanse”, przyznanego nam przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy młodzież ze słubickiego liceum. Do najważniejszych punktów projektu należały:

  • piesza wycieczka na pole bitwy pod przewodnictwem prof. Grzegorza Podrucznego,
  • warsztaty modelarskie w galerii „OKNO” Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury,
  • uroczysta prezentacja makiety, która powstała w ramach ww. warsztatów.

Jest duża, ciężka i zielona. Jej przygotowanie zajęło kilka dni. – Teraz z radością możemy poinformować, że zasieki i fortyfikacje są już gotowe, żołnierzyki i armaty pomalowane, wszystkie deski porządnie skręcone! Podsumowując: MAKIETA JEST JUŻ GOTOWA!!! – informuje Joanna Kopczyńska, prezes Fundacji Dobro Kultury.

Chcesz wrócisz do przeszłości i zobaczyć, co działo się na polach pod Kunowicami 255 lat temu? Mamy ciekawy pomysł – stworzymy makietę Bitwy pod Kunowicami! Taką prawdziwą! Poznamy tajniki modelarstwa i dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o bitwie, a dr Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego pokaże nam najciekawsze obiekty archeologiczne znalezione na polu bitwy.

Od 2012 r. Fundacja Dobro Kultury wspiera naukowców w prowadzeniu badań archeologicznych na polu bitwy pod Kunowicami.

Wkrótce planujemy także rozpocząć projekt edukacyjny związany z tym tematem, skierowany do młodzieży.

Wejdź na stronę projektu „Bitwa pod Kunowicami" - www.kunowice1759.pl