Chcesz wrócisz do przeszłości i zobaczyć, co działo się na polach pod Kunowicami 255 lat temu? Mamy ciekawy pomysł – stworzymy makietę Bitwy pod Kunowicami! Taką prawdziwą! Poznamy tajniki modelarstwa i dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o bitwie, a dr Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego pokaże nam najciekawsze obiekty archeologiczne znalezione na polu bitwy.

Nieformalna grupa Żywioły oraz Fundacja Dobro Kultury zapraszają młodych ludzi w wieku 12-18 lat na powrót do przeszłości. Razem popracujemy w zespole, wykorzystując manualne zdolności, kreatywność i chęć tworzenia.

 

Ciekawa lekcja historii

Nasz projekt pod nazwą „Kierunek-Kunowice!" ma być odskocznią dla młodych ludzi, którzy większość czasu spędzają w szkolnej ławce i przed komputerem. W ramach projektu zorganizujemy cykl praktycznych warsztatów, które będą okazją do przeżycia ciekawej przygody i poznania historii lokalnej. Wykonana podczas warsztatów makieta stanie się częścią wystawy poświęconej bitwie pod Kunowicami. – Będzie to dla młodych ciekawa lekcja historii połączona z praktycznymi zajęciami manualnymi. W programie m.in.: klejenie, wycinanie, szlifowanie, rzeźbienie, malowanie figurek do legendy – mówi Joanna Kopczyńska, z Fundacji Dobro Kultury.

Jaki sekret skrywają Kunowice?

12 sierpnia 1759 roku na polach pod Kunowicami, na granicy obecnego miasta Słubice, stanęły przed sobą armie trzech ówczesnych potęg europejskich - Austrii, Prus i Rosji. Bitwa między nimi stoczona jest zaliczana do największych starć wojny 7 letniej, pierwszego konfliktu o zasięgu światowym. Wśród jej ofiar byli nie tylko Niemcy, Rosjanie czy Austriacy, ale również przedstawiciele innych nacji - bałkańscy Słowianie, Kozacy, Węgrzy. Bitwa kunowicka to prawdziwie europejski fragment naszej lokalnej historii

Plastik, plexi i rośliny modelarskie

Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat, uczestnictwo w nich jest bezpłatne. Młodsze dzieci mogą przyjść wraz z rodzicami! Wspólnie przygotujemy makietę w skali 1:500, techniką mieszaną. Użyjemy drewna, styroduru, plexi, plastiku, posypki, mat, roślin modelarskich

Zgłoście się do projektu jeżeli chcecie:

  • wiedzieć więcej na temat historii lokalnej
  • wziąć udział w innowacyjnych i interaktywnych zajęciach
  • spróbować pracy manualnej przy pomocy praktycznych narzędzi
  • pracować w grupie i mieć wpływ na efekt końcowy


Jak się zgłosić?

terminy warsztatów: 26-28 listopada (17:00-21:00) i 29 listopada (10:00-16:00)

miejsce: Collegium Polonicum w Słubicach

Wyślij mail do 25 listopada na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udział w projekcie jest bezpłatny!

organizatorzy: grupa nieformalna Żywioły, Fundacja Dobro Kultury

partnerzy:

Collegium Polonicum
Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach

Projekt „Kierunek – Kunowice!" dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich