Czy chcielibyście się zorientować na płaszczyźnie zawodowej, rozwinąć swoje umiejętności i „zobaczyć coś nowego“? Być może szukacie interesującego miejsca do odbycia rocznego wolontariatu i macie ochotę przy okazji poznać nasz sąsiedni kraj Niemcy? W takim wypadku być może zainteresuje was „Roczny wolontariat w opiece nad zabytkowymi parkami i ogrodami“? Od jesieni 2009 prowadzony jest projekt umożliwiający odbycie służby wolontaryjnej w opiece nad kompleksami parkowo-ogrodowymi, która może być doskonałym wprowadzeniem dla przyszłych ogrodników i architektów zieleni.

 

str net

 

Zasady projektu:

Wiek uczestników: od 18 do 25 lat

Początek: 1 września
Zakończenie: 31 sierpnia

Do świadczeń dla wolontariusza należy comiesięczne kieszonkowe oraz pakiet ubezpieczeniowy.

 

Zakres działalności i profesjonalna opieka:

Wolontariusze z Polski i z Niemiec pracują samodzielnie pod opieką fachowców, od których mogą uzyskać wsparcie zarówno w pracy, jak i w sprawach osobistych. Projekt umożliwia wolontariuszom obcowanie z tematyką ochrony dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy biorą czynny udział przy rekonstrukcji zabytkowego kompleksu parkowego przy pałacu w Altdöbern.

 

Zakres działalności:

• poszukiwanie i odbudowa historycznych ścieżek parkowych

• praca przy wycince drzew, by uzyskać na nowo dawny kształt ogrodu, osie symetrii i harmonię dawnych parków

• rekultywacja łąk i polan w ogrodach

• rekonstrukcja zbiorników wodnych oraz architektury parkowej Podczas projektu uczestnicy nabywają następujących umiejętności:

• prace w drewnie i kamieniu

• prace murarskie i brukarskie

• prace pielęgnacyjne i sadownictwo

• użytkowanie urządzeń typu: piła elektryczna, kosiarka itp...

 

Placówka Altdöbern, zakwaterowanie i utrzymanie

Od 8 do 10 wolontariuszy zamieszka razem we wspólnym domu w Altdöbern, 15 minut drogi do miejsca pracy. Koszty utrzymania są pokrywane przez organizatorów projektu. Więcej informacji na temat pałacu i parku w Altdöbern znajdziecie na stronie:

  

http://www.gemeinde-altdoebern.de/schloss/index.php

 

Wspólna praca i nauka

Podczas siedmiu tygodniowych seminariów tematycznych wolontariusze ze wszystkich placówek będą spotykać się w celu wymiany doświadczeń i wspólnej nauki. W programie proponujemy warsztaty praktyczne na temat: opieka nad zabytkowymi kompleksami parkowo-ogrodowymi, drewno i jego wykorzystanie, projektowanie i budowa parkowych ścieżek, botanika, ścinanie drzew i krzewów. Projekt wspierają: Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków (DSD), Niemiecka Fundacja „Środowisko“ - (DBU) główny dawca grantu, Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Brandenburgii (MIR), Powiat Łużycki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, PNW, FWPN.

 

Kontakt:

Poszukujemy nowych, zmotywowanych uczestników dla kolejnego cyklu. Jeśli jesteś zainteresowana/y naszym projektem, ucieszy nas twój telefon lub e-mail:


Internationale Jugendgemeinschaftsdienste, LV Brandenburg e.V. (ijgd)
Internationale Jugendbauhütte Gartendenkmalpflege
Doreen Schmotz und Grit Firla
Wichgrafstr. 7-9, 14482 Potsdam
Tel: 0331-20153213
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.