Sprawozdanie ze spotkania w ramach projektu Partnerstwa Grundtvig „Culture without border” zorganizowanego w Brukseli (Belgia).

W dniach 12-15 maja 2014 roku odbyła się wizyta polskich przedstawicieli w Brukseli (Belgia). Udział w niej wzięły 4 osoby: Monika Koziara, Laura Gonzalez, Vanessa Rassbach oraz Alena Varaksa. Głównym celem spotkania było zapoznanie się z działalnością organizacji SmartBE oraz obserwacja na żywo realizacji dzieł wykonanych metodą malowania w kole.

Jednym z punktów spotkania było zwiedzanie głównej siedziby (oraz różnych działów) SmartBE – organizacji skupiającej artystów, która służy im pomocą prawną, księgową oraz zajmuje się produkcją artystyczną. Obok biura SMartBE znajduje się także budynek zajęty przez inny projekt wspierający artystów oraz kulturę - BAF (Brusselles Art Factory). Celem tego projektu jest wspieranie artystów oraz tworzenie im dogodnych warunków pracy.

Podczas pobytu w Brukseli polscy reprezentanci goszczeni byli przez artystę związanego ze SmartBe i twórcę metody malowania w kole, malarza Blaise’a Patrix’a. Celem jego projektów jest niwelowanie barier między różnymi kulturami i budowanie nowych stosunków między sąsiadami. W swoich projektach angażuje on lokalnych mieszkańców w proces tworzenia sztuki poprzez malowanie na wspólnej przestrzeni. Jednym z projektów Blaise'a było malowanie na ścianie przejścia podziemnego na stacji metra Belgica. Stworzenie muralu z młodzieżą, która spędzała tam swój czas miało na celu odzyskanie tej przestrzeni dla innych użytkowników metra oraz namówienie młodzieży do dbania o nią.

Pozostały czas pobytu w Brukseli był wypełniony wizytami do miejsc eksponowania produktów projektów, które zostały zrealizowane z różnymi grupami: trudną młodzieżą, lokalną społecznością, mieszkańcami spalonego w pożarze domu oraz młodzieżą w szkole wielonarodowej. Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny muzeów ważnych dla kultury belgijskiej takich jak Muzeum Magritte’a oraz Muzeum Komiksu. Uczestniczki zgodnie podkreśliły pozytywny charakter wizyty, szczególnie idea organizacji SmartBe, miła atmosfera panująca w biurze oraz Bruksela sama w sobie zrobiły na nich bardzo dobre wrażenie.

1 Belgia  2 Belgia  4 Belgia  5 Belgia