Sprawozdanie z pierwszego spotkania w ramach projektu ”Partnerstwa Grundtvig „Culture without border” zorganizowanego w Słubicach przez koordynatora - Fundację Dobro Kultury

W dniach 11-15.12.2013 roku w Słubicach (Polska) miało miejsce spotkanie partnerów projektu „Culture without border. Culture in multicultural environment”. Podczas spotkania organizację w Polsce reprezentowało 5 osób (Dobro Kultury), partnera niemieckiego - 4 osoby (Institut für angewandte Geschichte), tureckiego - 3 (Gumuşhane Kultur ve Sanat) oraz belgijskiego - 4 osoby (Productions Associées/SmartBe).

Spotkanie rozpoczęło się w dniu 11 grudnia 2013 przedstawieniem dotychczasowych działań Fundacji Dobro Kultury w biurze tejże Fundacji. Następnie po zapoznaniu się uczestników, prześledzony został harmonogram.

Drugiego dnia spotkania odbył się spacer po Frankfurcie oraz Słubicach (w roli przewodnika wystąpił Instytut Historii Stosowanej). Spacerowicze zostali wprowadzeni w problematykę regionu pogranicza polsko-niemieckiego. Członkowie Instytutu opowiedzieli o charakterze współpracy między Uniwersytetem Viadrina oraz Collegium Polonicum (zamiejscowym oddziałem UAM z Poznania). Następnie zaprezentowane zostały projekty dotychczas zrealizowane przez wszystkich członków oraz wymiana spostrzeżeń, a także dyskusja na temat możliwości współpracy.

W trzecim dniu spotkania uczestnicy udali się na wycieczkę do Kostrzyna nad Odrą. Jej głównym celem było zapoznanie się uczestników z historią nieistniejącego już Starego Miasta/Twierdzy Kostrzyn. Wycieczkę po ruinach oprowadzał jeden z nielicznych, nadal żyjących mieszkańców tego miasta. Po powrocie do Słubic koordynatorzy z poszczególnych organizacji spotkali się by omówić aspekty finansowe i organizacyjne. Tymczasem pozostali uczestnicy udali się na wystawę "Zdegenerowana sztuka"- Atak na nowoczesność; w Muzeum Sztuki Współczesnej we Frankfurcie. Wieczorem wszyscy uczestnicy wzięli udział w tradycyjnym niemieckim jarmarku świątecznym.

Czwartego dnia spotkania odbył się warsztat przygotowany przez Blaise Patrixa z belgijskiej organizacji partnerskiej. Warsztaty miały charakter artystyczny. Po południu miała miejsce druga część poprzednio zapoczątkowanej dyskusji dotyczącej planów związanych z partnerstwem. Ostatnim punktem spotkania była kolacja podczas której nastąpiło pożegnanie uczestników.

1 Polska  2 Polska  3 Polska  4 Polska  5 Polska  6 Polska